poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Przyjaźń

Przyjaźń - duchowa, emocjonalna i platoniczna więź łącząca dwoje lub więcej ludzi, oparta na wzajemnym zrozumieniu, wspólnych doświadczeniach. Przyjaciel to „drugie ja” (Teofrast z Eresos), „połowa duszy mej” (Horacy). Przyjaźń jest cnotą, złotym środkiem między wadami wrogości i pochlebstwa. Cechami idealnej przyjaźni są: zaufanie i wierność, życzliwość i szczerość. Arystoteles rozróżnił 3 rodzaje przyjaźni: opartą na wzajemnej korzyści, na przyjemności i na doskonałości.

Każdy człowiek rozumie przyjaźń inaczej. Dla jednych przyjaciel jest osobą, w której towarzystwie spędza wiele czasu. Dla innych jest on tym, który będzie przy nim na dobre i za złe. Dla innych "przyjaciel" jest od czerpania korzyści w jedną bądź drugą stronę. Należy jednak zastanowić się, do której grupy należą nasi przyjaciele. I do której zaliczamy się my sami?

Z pierwszej grupy często wywodzi się ta druga, tzn. Bywa, iż przyjaciele byli wcześniej dobrymi kolegami. Granica między nimi przeważnie jest bardzo cienka, ale jest.
Powinniśmy przede wszystkim przemyśleć kolejne grupy, mianowicie:
W przyjaźni najważniejsze są przede wszystkim szczerość i zaufanie. Przyjaciel to osoba, której możemy wyjawić wszystkie nasze sekrety bez strachu, że wyjawi je komuś innemu. Bez naszego pozwolenia nie powierzy ich NAWET INNEMU SWOJEMU PRZYJACIELOWI! Jest on osobą która pomoże w trudnej sytuacji i zawsze przy nas będzie, bez względu na wszystko.
Różnica między dobrym przyjacielem, a przyjacielem fałszywym jest prawie niewidoczna, ale miażdżąca. Fałszywy zachowuje pozory prawdziwego, jednak w głębi serca czeka tylko na nasze potknięcie, by przyszpilić nas do ziemi. Czerpie korzyści z nas, nie dając nic w zamian. Za naszymi plecami obgaduje nas, dla wzbicia się w hierarchii innych znajomych. Trzeba więc zastanowić się JAKIMI MY JESTEŚMY PRZYJACIÓŁMI I JACY SĄ NASI PRZYJACIELE!?


"Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie"
"Kto przestał być przyjacielem, nigdy nim nie był"
Zawsze powtarzałam, że lepszy prawdziwy wróg, niż fałszywy przyjaciel. To chyba wyjaśnia wszystko. Jeśli gryzą nas wyrzuty sumienia, albo czujemy, że w naszej przyjaźni jest coś nie tak porozmawiajmy z naszymi przyjaciółmi, zmieńmy nasze postępowanie.


Na zakończenie chcę podziękować moim przyjaciołom, których wierności jestem pewna i którzy nigdy mnie nie zawiodą za to, że są i mnie wspierają. :) Każdy, kto uważa mnie za swojego przyjaciela, może liczyć na to samo. Dziękuję Wam! ;)