czwartek, 19 czerwca 2014

Pycha jako jeden z siedmiu grzechów głównych


Dziś Boże Ciało, więc może coś, co jest problemem nie tylko psychologiczny, ale i religijnym.

Pycha – pojęcie i postawa człowieka, charakteryzująca się nadmierną wiarą we własną wartość i możliwości, a także wyniosłością. Człowiek pyszny ma nadmiernie wysoką samoocenę oraz mniemanie o sobie. Gdy jest wyniosły, towarzyszy mu zazwyczaj agresja.
W wielu przypadkach pycha oraz wyniosłość są spowodowane wysokimi osiągnięciami we własnym życiu lub niepowodzeniami w czyimś życiu.
„Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony” – ŁK 14,11

     Wielu z nas zna ludzi, którzy zawsze wszystko wiedzą najlepiej, znają się na dziedzinach, o których niedgy w życiu nie słyszeli, mają rację nawet wtedy, gdy racji nie mają.
     To zjawisko, tak powszechne w społeczeństwie nazywane jest pychą.
     Chrześcijański punkt widzenia na ten temat jest jasno określony: Pycha jest grzechem. Dlaczego więc właśnie ci, którzy określają siebie mianem chrześcijan "idealnych" najczęściej poddają się temu grzechowi?
     Każdy człowiek dąży do doskonałości, chce osiągnąć szczyt kariery zawodowej, poważanie w grupie rówieśniczej, pragnie podziwu ze strony innych. Nie wszyscy rozumieją jednak, że owszem, do doskonałości dążyć należy, aczkolwiek nikt nigdy nie osiągnie jej w pełni!
    Co więc jest główną pokusą wywołującą grzech pychy? Wspomnijmy biblijną Wieżę Babel. O co chodziło tym ludziom? O chęć podziwu, dorównania samemu Bogu?
     W czasach antycznych znana była jako HYBRIS. Tłumaczono ją jako poczucie własnej wartości określone tak wysoko, że dorównywało swą wielkością samemu Bogu, a nawet wyżej. Była to świadomość jakby surrealistyczna, że wszystko potrafi się najlepiej, że jest się w stanie nawet wymyślić cały świat o wiele lepiej niż Bóg, który przecież go stworzył.
     Najgorszym błędem współczesnych ludzi, jeśli chodzi o pychę jest to, że myślą oni, iż Wieża Babel nie może się powtórzyć. Jak jest naprawdę? Historia kołem się toczy. Wieża Babel jest symbolem pychy, która JEST OBECNA również dzisiaj, nawet jeśli nie ma tak oczywistego znaczenia symbolicznego. 
     Zastanówmy się więc, czy i w nas nie ma pychy? Czy sumienie nie wyrzuca nam czegoś pod tym kontem? A jeśli tak, to czy nie powinniśmy się zmienić?