czwartek, 28 sierpnia 2014

"A ponieważ nie ma magazynu z przyjaciółmi, ludzie nie mają przyjaciół."

 
     Hej kochani! Na prośbę pewnego anonimka z aska piszę dziś kolejny post o przyjaźni "A ponieważ nie ma magazynu z przyjaciółmi, ludzie nie mają przyjaciół."

      Dlaczego cytat z książki "Mały Książe" Antoniego Saint-Exupéry'ego tak bardzo zapada nam w pamięć? Odpowiedź jest prosta: Wyrażona jest w nim bolesna prawda. Ale czemu? 
   
     Główną przyczyną tego, że ludzie nie mają przyjaciół jest fakt, iż żyją w ciągłym biegu. W pościgu za pieniędzmi czy karierą nie mają czasu dostrzec drugiego człowieka i stworzyć z nim silnej więzi. "Oszczędzając" kolejne godziny tracą chwile, które mogliby spędzić właśnie na "oswajaniu", zawieraniu przyjaźni i ich utrzymywaniu. W bardzo ciekawy sposób wyraził to również Michael Ende w książce "Momo". Ludzie lubili rozmawiać z dziewczynką, często do niej przychodzili. Ale gdy zaczęli "oszczędzać" czas, ich życie stało się "krótsze", wyzute z radości i chwil spędzonych z bliskimi.
 
     Kolejnym problemem stojącym na drodze tworzenia przyjaźni jest nowoczesność. W dzisiejszych czasach ludzie zafascynowani telewizją i internetem, korzystając z tych środków, spędzają w domach coraz więcej czasu. Nawet, jeśli poznają kogoś w sieci, to nie mogą przecież nazwać go przyjacielem, powiernikiem. Przesiadując w domu i 'lampiąc' w monitor nie zdobędziemy przyjaciół.
 
     Ludzie często wychodzą z założenia, że nie potrzebują przyjaciół. Mówią tak, bo nie zdają sobie sprawy z tego, kim są przyjaciele i jak ważni są w życiu każdego. Niektórzy może nie chcą zawiązywać tej więzi, bo wolą samotność, albo są przekonani, że nie będą w stanie poświęcić czasu dla innych 
     Inną przeszkodą jest lenistwo. Nasze społeczeństwo chciałoby mieć wszystko podane na tacy. Najlepiej iść do magazynu i wyciągnąć sobie kilku przyjaciół. Nikomu nie chce się poświęcić czasu i tak jak Mały Książe "oswoić lisa".
     Przyjaciele są bardzo ważni, naprawdę ich potrzebujemy. Powinniśmy więc znaleźć trochę czasu, by poświęcić go na tworzenie nowych przyjaźni.
 

     Dziękuję moim kochanym przyjaciółkom za to, że jesteście, że wspieracie mnie w trudnych chwilach. Dziękuję Wam za to, że bez względu na wszystko jesteście przy mnie i wspieracie mnie. Dziękuję, że znalazłyście chwilę, żeby mnie "oswoić". Nigdy nie będę w stanie się Wam odwdzięczyć.