czwartek, 7 sierpnia 2014

Wartość człowieka


     Hej Kochani! ;) Dziś chciałabym omówić kwestię pewności siebie.
Post ten dedykuję jednej z moich kochanych przyjaciółek, ale i mam nadzieję, że wpłynę na postępowanie każdego z was.   
Zacznę od anegdoty.    

      Dobrze znany mówca rozpoczął wykład w seminarium trzymając w ręku 20-dolarowy banknot. Do dwustu osób na sali skierował pytanie: „Kto chciałby dostać ten banknot?”. Ludzie zaczęli podnosić ręce. Spiker powiedział: Mam zamiar dać ten banknot jednemu z was. Ale najpierw pozwólcie, że coś zrobię. Zaczął miąć banknot. Ponownie zapytał: Kto w dalszym ciągu to chce?”. Ręce znowu się podniosły. „A gdybym zrobił to?”-zapytał mówca i rzucił banknot na ziemię. Podeptał go butami podniósł-był brudny i pomięty - „A teraz kto chce te pieniądze?” - ręce podniosły się po raz trzeci.
„Moi przyjaciele, odebraliście bardzo cenną lekcję. Nie ma znaczenia co zrobiłem z tym banknotem, ciągle chcieliście go dostać, ponieważ nie zniszczyłem jego wartości. To jest wciąż warte 20$. Wiele razy w życiu jesteśmy powaleni na ziemię, zmięci i rzuceni w błoto przez decyzje, które kiedyś podjęliśmy i okoliczności, które stanęły nam na drodze. Czujemy się przez to mniej wartościowi. Ale nie ma znaczenia to co się stało i co się stanie - Ty nigdy nie stracisz swojej wartości, brudny, czy czysty, zmięty, czy w dobrej formie, jesteś ciągle bezcenny, dla tych, którzy cię kochają. Wartość naszego życia nie wynika z tego, co robimy, ani nie zależy, od tego, kogo znamy, lecz KIM JESTEŚMY. Jesteś wyjątkowy, nigdy o tym nie zapomnij!!! Licz swoje błogosławieństwa, nie problemy!„
      „Ludzie są bardziej skłonni do niewiary w kogoś, niż do wiary w siebie”
     Większość osób dorosłych stara się wpoić swoim pociechom skromność, niepewność swoich możliwości, brak wiary w siebie. Są też ludzie którzy twierdzą, że powinno być zupełnie na odwrót. Powstaje więc dylemat: lepiej pozostać uniżnie poniżonym mnichem, pesymistycznie myślącym o swoich czynach czy Chuckiem Norris'em pewnym iż znów zdoła zatrzasnąć drzwi obrotowe kopnięciem z pół obrotu.
      Rozstrzygnięcie tej kwestii jednoznacznie jest niemożliwe. W pierwszym przypadku człowiek bywa często poniżany, szykanowany. Natomiast osoby zbyt pewne siebie przeważ nie stają się agresywne, co stawia je w roli oprawców, dręczycieli bądź ofiar zaczepnych.
      W jaki sposób więc należy kształtować swoją osobowość? Czy warto być pewnym siebie i swych wartości?
      Jak najbardziej! Każdy winien pamiętać, że to, jak ludzie nas postrzegają w dużej mierze zależy od nas, nie należy bać się ludzi, upodabniać się do nich i być wobec nich służalczym. Trzeba być pewnym własnej wartości, nie wywyższać się, ale pokładać nadzieję we własne siły. Bo przecież wszyscy zostaliśmy stworzeni przez Boga, a on nie stwarza szmelcu!!!