czwartek, 23 października 2014

Miasto czy wieś?

Hej kochani ;) Dziś zastanowię się, gdzie lepiej zamieszkać, na wsi, czy w mieście ;) Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
   
       Z pewnością wiele razy słyszeliśmy kłótnie na temat tego, co jest lepsze - wieś czy miasto. Prawdę powiedziawszy trudno jest ustalić jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. A nawet gdyby się nam to udało, zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie miał odmienne zdanie na temat tego, gdzie lepiej mieszkać - w mieście i na wsi.
       Jeżeli chodzi o wieś, jest wiele argumentów, przez wzgląd na które warto byłoby wybrać to właśnie miejsce. Jednym z nich jest stanowczo lepszy stan środowiska. Na wsi nie ma tak dużo zanieczyszczeń jak w mieście, gdzie panują smog, spaliny, kurz i niewielka ilość zieleni.
       Kolejnym elementem wiejskiego krajobrazu jest cisza i spokój. W mistach panuje tłok i hałas, cieżko jest się skupić, pracować, myśleć. Ta właśnie cisza i atmosfera świeżości są również natchnieniem dla pisarzy [choćby mnie ;)], którzy często uciekają z miasta, po natchnienie i wyciszenie właśnie.
       Ważną sprawą jest również to, że na wsiach ludzie posiadają własne gospodarstwa, domy, ogrody, sady. Żywność, którą sami dla siebie produkują jest zdrowa i sprawdzona, choć 'wykupiona' ciężką pracą. Rolnicy i sadownicy mogą być pewni, że w tym, co spożywają nie ma żadnych szkodliwyh substancji chemicznych, gdyż sami to uprawiają.
       Ważnym aspektem, któremu sprzyja wieś jest również wychowanie dzieci. Po pierwsze na wsi mają one możliwość spacerowania i zabawy na świeżym powietrzu, gdzie jest dużo miejsca i naie ma obawy potrącenia przez samochód. Natomiast w mieście nie ma możliwości. Przecież dzieci nie będą się bawić na chodniku!
       Poza tym na wsi jest o wiele więcej zwierząt niż w miastach, co również sprzyja rozwojowi młodego pokolenia. Jedyne zwierzaki spotykane w mieście to psy, koty, bardzo żadko ptaki. Jak więc zapewnić dzieciom niezapomniane wrażenia choćby z końmi?
       Jeśli chodzi o zwierzęta, warto wspomnieć o hipoterapii. Jest to metoda leczenia chorych dzieci przez kontakt ze zwierzętami, głównie końmi. Jak znaleźć konia w mieście?

        Nie można jednak powiedzieć, że nie ma minusów. Owszem, ma, w dodatku są one bardzo istotne. Dzieci i młodzież w  miastach mają o wiele więcej czasu. Spowodowane jest to tym, że na wsi dzieci muszą pomagać rodzicom w pracach polowych. "Miastowi" nie mają tego problemu, bez trudu, wolny czas zapełniają nauką... i komputerem. Przez to widać rosnącą liczbę uzależnień.
       Podsumowujęc: nie znalazłwszy więcej argumentów przemawiających za miastem stwierdzam, iż zdecydowanie lepszym pomysłem jest mieszkanie na wsi. A jak Wy uważacie?