piątek, 25 marca 2016

Wielkanoc... A gdzie jest Bóg?

źródło
Z okazji nadchodzących świąt wielkanocnych pragnę złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, szczęścia, pomyślności, miłości, łaski Bożej w sercu, opieki Matki Bożej i nieustannego trwania w miłości Zbawiciela!

W dzisiejszym świecie święta wielkanocne kojarzą się wszystkim głównie z pisankami, które zajączek chowa w ogródku, z kurczątkami czy barankami... Ale mało kto zastanawia się nad ich symboliką, głębią, istotą tych wielkich świąt.

W ciągu wieków ukształtowały się różnorakie tradycje obchodzenia Misteriów Męki Pańskiej i czasu zmartwychwstania Jezusa. Przez cały Wielki Post ludzie modlą się, pokutują oraz rozważają tajemnicę zbawienia. Gdy nadchodzi święte Triduum Paschalne, zbierają się na modlitwie w kościołach, by uczestniczyć w dziele odkupienia, poczuć wielką miłość Zbawiciela. W Wielką Sobotę przychodzą do świątyń, by święcić pokarmy. Na co jednak należy zwrócić szczególną uwagę? Oprócz tradycyjnych produktów, w koszyczkach coraz częściej pojawiają się czekoladowe zajączki, kurczaczki i inne dziwne rzeczy. Co one symbolizują? Skąd się wzięły?

Polskę zalewa fala kultury amerykańskiej. To stamtąd przybyły do nas zwyczaje szukania pisanek, zajączka podrzucającego jajka... Wśród tego natłoku obcej kultury, ale także naszej polskiej tradycji, gubi się prawdziwy sens tych świąt. Znika radość i miłość związana z Jezusem oraz wielkim darem, który dał ludziom, a w jego miejsce wskakuje zajączek i sztuczne symbole.

Kilka dni temu moja znajoma chciała kupić kartkę świąteczną i wysłać ją do rodziny. Nigdzie nie mogła znaleźć takiej, która przedstawiałaby Jezusa Zmartwychwstałego. Zajączka owszem. Ale Jezusa?

Ludzie gubią obraz Zmartwychwstałego. Znika z ich serc, ale oni nawet tego nie zauważają. Nie rozumieją swojej straty, więc nie starają się nawet go szukać. To smutne i zatrważające. Straszne.

Nawet wśród młodego pokolenia można dostrzec braki w wiedzy na temat świąt wielkanocnych, która umożliwia głębokie ich przeżywanie. Mało kto wie, co symbolizują pokarmy święcone w Wielką Sobotę. A w połączeniu ze śniadaniem wielkanocnym znaczą one bardzo wiele.

Przykładem jest jajko. Niby zwykłe, nic nie znaczące. A jednak znaczy bardzo wiele. Jajko jest symbolem życia. To znak Jezusa Zmartwychwstałego, który żyje i daje nam życie. Dzielimy się jajkiem ze swymi bliskimi, tak jak Jezus Chrystus dzieli się swoim życiem z nami. Okazujemy sobie wzajemnie miłość, tak jak Zbawiciel nam ją okazał. Bo właśnie to jest najważniejsze w te święta – przesłanie miłości, dzięki której człowiek się zmienia, staje się dobry.

Księża z ambon wołają, by się nawracać. Rekolekcjoniści mówią głównie o wielkim darze Boga dla nas – możliwości spowiedzi, byśmy mogli przeżywać Wielkanoc z łaską uświęcającą w sercu. Choć wielu wydaje się to zbędne, niepotrzebne, niewygodne, ci, którzy przystąpili do sakramentu pokuty, zwłaszcza po długim trwaniu w grzechach, mogą powiedzieć, jak wielkiej miłości doświadczyli. Człowiek odchodzi od konfesjonału lekki, wolny od zła, niepewności, strachu, poczucia winy. Jezus umarł na krzyżu, w wielkiej hańbie i cierpieniu, by nam to dać. Właśnie o tym mówią te święta, na to kładą nacisk i sprawiają, że człowiek czuje się szczęśliwy.

Prawda jest taka, że Jezus umarłby za ciebie, nawet jeśli byłbyś jedynym człowiekiem na Ziemi. Ta niesamowita prawda sięga samego stworzenia. Bóg powołał człowieka do istnienia z miłości do niego. Z miłości przekazał mu wolną wolę, a kiedy ten okazał nieposłuszeństwo, poświęcił swego Jednorodzonego Syna, część siebie, byśmy mogli żyć. Bóg kocha człowieka najbardziej na świecie. Z tego powodu ludzie powinni w pełni uczestniczyć w Triduum Paschalnym i Świętach Wielkanocnych. Powinni przeżywać to wszystko, co Jezus za nich cierpiał.

Dawniej ludzie chcieli być blisko Boga, chętniej przychodzili do kościołów, by modlić się do niego. Przerażające jest to, że teraz święta dla wszystkich mają głównie wymiar materialny – wszyscy sprzątają swoje domy, pieką placki, przygotowują się do uroczystości. W święta jeżdżą do rodziny, odwiedzają znajomych... Jest to dla nich czas odpoczynku, oderwania się od codziennych obowiązków, poprzedzony jednak okresem wytężonej pracy. Każdy sprząta mieszkanie czy dom. Ale ilu z tych ludzi poświęca choćby trochę czasu, by przygotować swoją duszę na te wielkie wydarzenia?

Święta wielkanocne to najważniejsza uroczystość w roku w Kościele Katolickim, właśnie dlatego, że obrazują one wielką ofiarę Jezusa Chrystusa. Ukazują miłość Boga do człowieka, miłość trwającą pomimo nieposłuszeństwa, zła i ciągłego ranienia Stwórcy grzechami. Bóg kocha ludzi i daje im szansę na zbawienie – nawrócenie oraz wieczne szczęście. Nie przekreślił człowieka, nie skazał go na potępienie. Właśnie dlatego powinniśmy obchodzić Wielkanoc z miłością w sercu, z uwielbieniem i wdzięcznością względem Jezusa. Nie możemy o nim zapominać w tym zgiełku, bo to właśnie on nas zbawił, a nie zajączek wielkanocny podrzucający pod krzaczki pisanki.