piątek, 5 sierpnia 2016

Trylogia Niezgodna

Mama twierdziła, że uprzejmość to oszustwo w ładnym opakowaniu.
Jesteś Niezgodna. Ale co to oznacza? Wiesz tylko, że musisz ukrywać swoją prawdziwą naturę, bo grozi ci ogromne niebezpieczeństwo. Zostajesz zaangażowana w walkę. Ryzykujesz życie, choć nawet nie wiesz, o jak wielką stawkę toczy się gra.


Tytuł: trylogia Niezgodna
Autor: Veronica Roth
Wydawnictwo: Amber
Egzemplarz recenzencki otrzymany od: platon24.pl
Beatrice jest Niezgodna. Nie przynależy nigdzie, chociaż może należeć wszędzie. Staje przed wyborem,  który prawdopodobnie odmieni jej dotychczasowe życie i zrani jej bliskich. Może również – za cenę siebie – pozostać w ograniczającym życiu. Nie chce rezygnować ze swoich pragnień i marzeń, ale myśl o zadaniu bólu rodzinie powoduje, że jest wewnętrznie rozdarta. Nie może z nikim rozmawiać – zabroniono jej. A nawet gdyby mogła – czy ktokolwiek byłby w stanie ją zrozumieć?
– Tu wreszcie czuję się... zdrowa psychicznie.
– Co dziwne, biorąc pod uwagę to, że zachowujesz się jak psychopatka.
Wybory Beatrice prowadzą do kolejnych. Jej dawna frakcja jest w niebezpieczeństwie. Jej bliscy mogą zginąć. A ona musi zdecydować, kim jest, bo właśnie od niej mogą zależeć losy świata. Dziewczyna zmienia się – staje się Tris, osobą łączącą w sobie cechy zarówno bohatera, jak i szaleńca. Wiele ryzykuje. Zbyt wiele. Na szczęście zaczyna dostrzegać ludzi wokół siebie. Zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest sama. Ale nadal musi wybierać. Podejmuje decyzje, które rozdzierają jej serce. Poświęca się dla dobra ogółu.
Uznajemy zwyczajne akty męstwa, odwagę, która każe jednej osobie stanąć w obronie drugiej.
Ta trylogia jest niezwykła. Choć momentami przypomina inne, nie kończy się jak one. To właśnie zakończenie najbardziej mną wstrząsnęło. Nie spodziewałam się takiej sytuacji. Myślałam, że to jakiś żart, że w ostatniej chwili coś się zmieni... A jednak to była prawda. Nie mogłam w to uwierzyć. Moje serce zostało zmiażdżone. Autorka zraniła tak dotkliwie czytelników i bohaterów, ale było to posunięcie mistrzowskie.
Ze wszystkich trzech części najbardziej podobała mi się pierwsza. Świat, w którym żyła Tris, został przedstawiony bardzo szczegółowo i we wspaniały sposób. Druga część wywróciła wszystko do góry nogami. Zrobiła ogromne zamieszanie, po którym spodziewałam się rozluźnienia atmosfery w części trzeciej. Veronica Roth jednakże bardzo mnie zaskoczyła i nie pozwoliła nawet na chwilę odpoczynku. W Wiernej tempo akcji wzrasta, cały czas coś się dzieje, a czytelnik wręcz nie może się oderwać od książki. Jestem tego najlepszym przykładem – trylogia wciągnęła mnie do tego stopnia, że pochłonęłam ją w trzy dni.
Zastanawiam się, jak jestem postrzegana. Inni muszą widzieć we mnie kogoś, kogo ja nie dostrzegam.
Przyznam szczerze, że wiele osób namawiało mnie do tej lektury, ale ona sama jakoś mnie nie kusiła. Wypożyczyłam ją nawet, ale oddałam do biblioteki nietkniętą. Kiedy jednak w końcu zdecydowałam się ją przeczytać (co odwlekałam bardzo długo), wypadła bardzo pozytywnie. Niezgodna w moim rankingu wędruje na jedno z najwyższych miejsc. Choć gatunkowo przypomina Igrzyska Śmierci, jest zdecydowanie lepsza. Bo prócz doskonałej rozrywki dostarcza również mądrości. Ukazuje piękno poświęcania się w imię wyższych wartości i dla bliskich. Uczy miłości, przebaczenia, wytrwałości i patrzenia na świat przez pryzmat czegoś większego niż własne ego. Warto ją przeczytać, bo to wspaniała książka. 
Od dziecka wiedziałem, że życie nas okalecza. Każdego z nas. Nie da się tego uniknąć.
Ale powoli zaczynam się przekonywać, że możemy zostać uzdrowieni. Że się nawzajem uzdrawiamy.